felieton o mrówkach
Mój warsztat

O tym jak zredagowałam felieton na temat współczesnych problemów mrówek

Zawsze lubiłam felietony. Czytając felieton, oczami wyobraźni widziałam autora tekstu, który ma możliwość upuszczenia z siebie nadmiaru powietrza. Wyobrażałam sobie napompowanego balona, który pompowany coraz mocniej może w każdej chwili pęknąć. Chcąc temu zapobiec lekko popuszczamy powietrze. Felieton odgrywał rolę popuszczania powietrza. Czemu tak bardzo potrzebuję upuścić z siebie trochę powietrza, skoro to dzięki niemu mogę poprawnie funkcjonować.

Otóż powietrze wyobrażam sobie w dużym uproszczeniu jako dwa składniki: tlen i dwutlenek węgla. Wdech wymaga zwiększenia objętości klatki piersiowej poprzez przeponę. Natomiast wydech to już tylko rozluźnienie napiętych podczas wdechu mięśni. Spróbujcie sami. Głęboki wdech. I wydech. To właśnie ten drugi przynosi ukojenie, spokój i relaks. To przy wydechu wydalam nadmiar dwutlenku węgla. Tlen jest dla mnie czymś, co chcę zatrzymać na dłużej. Są to dobre emocje, miłe wspomnienia, uczucie spełnienia, szczęścia, wewnętrzny spokój. Dwutlenek węgla symbolizuje złe emocje, frustrację, gniew, przykre wspomnienia, czające się na mój wewnętrzny świat zło. Do procesu oddychania potrzebuję zarówno tlenu jak i dwutlenku węgla, tak samo jest z dobrem i złem. Gdybym nie doświadczyła zła, nie wiedziałabym, że istnieje dobro.  

Pompujcie balon dopóki nie pęknie

Kiedy zła próbującego zakłócić mój wewnętrzny spokój jest już za dużo, czuję się jak ten balon, który zaraz pęknie i rozpadnie się na malutkie kawałeczki, z których choć bardzo bym chciała, nie skleję już takiego samego balona jak wcześniej. Pompujcie balon dopóki nie pęknie, a później sprawdźcie czy próba sklejenia go sprawi, że będzie wyglądał jak ten sam balon sprzed pęknięcia. Pewnych zmian nie da się już cofnąć. Dlatego tak bardzo nie chcę dopuścić do momentu pęknięcia balona, kiedy to dwutlenek węgla nagromadzi się tak bardzo, że doprowadzi do wielkiej katastrofy, gdy zło (dwutlenek węgla) zwycięża nad dobrem (tlenem).

Kontrolowanie poziomu dwutlenku węgla w naszym balonie

Każdy z nas potrzebuje sposobu na kontrolowanie i stopniowe popuszczanie nadmiaru dwutlenku węgla w naszym życiowym balonie, jakim jest nasza psychika. Tylko wtedy nie dopuścimy do wielkiego wybuchu nagromadzonych emocji, który może przynieść nieodwracalne skutki. Sposobów jest wiele, z kilku już korzystałam, jednak nie do końca je czułam. Jak wtedy, gdy próbujesz odtworzyć przepis na pierogi z jagodami swojej babci, by ponownie poczuć ten smak z dzieciństwa. Na samym końcu drogi okazuje się, że brakuje tego czegoś, czego babcia w tym momencie nie zapomniałaby dodać, tajemniczy składnik, nie wiesz co to, ale czujesz że to nie są już pierogi twojej babci, tylko twoje. Podobnie czułam się korzystając z tych wszystkich sposobów na kontrolowanie złych emocji, tylko tu było odwrotnie, to były ich sposoby, nie moje.

Felieton panaceum na współczesne problemy mrówek

Moim sposobem miał być felieton. Pierwszy felieton. Chciałam by był perfekcyjny. Zaczęłam przekopywać internet, by dowiedzieć się jak napisać felieton. W efekcie przejrzałam tylko jedną stronę, na której w ramach ćwiczenia miałam zredagować felieton na temat współczesnych problemów mrówek. Pierwsza myśl, jaka pojawiła się w mojej głowie brzmiała: „Felieton o mrówkach, kto pisze felietony o mrówkach?!”. Zaraz za nią pojawiła się myśl druga: „Współczesne problemy mrówek… dożyłam czasów, w których nawet mrówka ma problemy natury XXI wieku!”. Do tej pory nie wiedziałam, że moje myśli potrafią krzyczeć, stąd na trzecią myśl już nie czekałam, bałam się że zrezygnuję. Postanowiłam poczytać o mrówkach. Mrówka – długa na kilka milimetrów robotnica… Wzięłam długopis w dłoń i napisałam swój pierwszy felieton o… spuszczaniu balona. Może przeczytam go mrówkom, a one dzięki temu rozwiążą swoje współczesne problemy. Prawdopodobnie się uda i kolejny felieton napiszę już jako Mrówkolog – specjalista od współczesnych problemów mrówek. Prawdopodobnie. Się. Uda.

komentarzy 14

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!